Chile – Internet i karta SIM

Wybierasz się do Chile? Zastanawiasz się na dostępem do internetu podczas swojej wyprawy? Dziś podzielę się z wami naszą opcją, z której skorzystaliśmy podczas naszego pobytu.

Wybierając się do Chile szukałem informacji nt. kart przedpłaconych, które oferują dobre pakiety internetowe. Oferta jest dość bogata, a różnice w cenach pakietów znaczące. Najlepszym zasięgiem w Chile cieszy się sieć entel (link). Muszę przyznać, że przed wyjazdem nie interesował mnie aspekt zasięgu – bardziej skupiałem się na najlepszej ofercie cenowej. Wydawało mi się, że różnice w pokryciu sieci będą pewnie wyglądać podobnie jak w Polsce i praktycznie nie będą zauważalne. Teraz wiem, że byłem w błędzie – ale to wyjaśnię za chwilę.

Karta SIM, którą wybrałem

Po prześledzeniu wielu poradników zauważyłem, że najkorzystniejszą ofertę na początku roku 2020 ma sieć WOM. Przed wyjazdem przejrzałem również oficjalną stronę operatora – www.wom.cl Niestety strona w całości jest w języku hiszpańskim, ale z pomocą translatora dałem radę. Zależało mi, żeby jak najszybciej zakupić starter ze względu na możliwość skorzystania z UBERA lub CABIFY (ten jest nieznacznie tańszy w Santiago) np. w celu dojazdu do hotelu z lotniska.

Niestety na lotnisku w Santiago nie udało mi się znaleźć stoiska, które oferowałoby starter tego operatora. Można było natomiast bez problemu dostać startery od firm entel, claro lub Movistar. Wydaje mi się jednak, że ich ceny na lotnisku mogą być znacznie wyższe niż w normalnym sklepie w mieście. Na lotnisku w Santiago jest bezpłatne Wi-fi, które działało bez problemów. Warto z tego korzystać by zamówić Ubera do centrum.

Gdzie kupić starter?

Jak już wspomniałem starter SIM najbardziej opłaca się kupić na mieście. I tak też zrobiłem w moim przypadku. Do centrum dostałem się Uberem zamawiając go używając bezpłatnego Wi-fi (w trakcie podróży uberem internet nie będzie Ci już potrzebny). W centrum jest mnóstwo sklepów i sklepików, które oferują startery – również te od WOM. Wystarczy się rozejrzeć – nie musicie specjalnie wcześniej szukać punktów sprzedaży. Przy zakupie warto powiedzieć sprzedawcy, że chcecie starter z pakietem internetowym na start (niewielkim – ale zawsze coś 🙂 )

Pustynia Atacama

Ile to kosztuje

Karta SIM od WOM wydaje się być najkorzystniejsza cenowo. Za sam starter, który zawierał na start 100 MB internetu i nieograniczony transfer Whatsapp zapłaciliśmy 2000 pesos. 

Przy zakupie starteru nie jest wymagana żadna dodatkowa rejestracja. Nie było również potrzeby okazywania paszportu.

Kiedy będziemy mieć już kartę SIM należy jeszcze uzupełnić ją odpowiednim pakietem internetowym. Do wybory mamy cały wachlarz pakietów. Zakupu dokonamy na oficjalnej stronie lub w aplikacji mobilnej. Do pierwszej transakcji i konfiguracji polecam podłączyć się jeszcze do sieci Wi-fi np. w hotelu.

Zasięg

O tyle co sieć WOM może pochwalić się najlepszą ceną, to nie będzie można tego samego powiedzieć o jej zasięgu. W tym przypadku bywało bardzo różnie. Znakomity zasięg występował w stolicy kraju – Santiago oraz całkiem dobry w Valparaiso. W pozostałych przypadkach miałem duży problem z dostępem do sieci. Poza większymi miastami jedyną dostępną siecią był entel. 

Na pustyni Atacama sieć WOM dostępna była w San Pedro de Atacama. W okolicach już nie udawało się połączyć. W Patagonii podobna sytuacja – w obrębie Puerto Natales i Punta Arenas.

Czy był to dla mnie ogromny problem? Absolutnie nie. Wybierając się na wyprawę nie nastawiałem się na jakikolwiek dostęp do sieci (poza WIFI). Niemniej jednak sam zakup karty SIM uważam za słuszny, ponieważ ułatwił planowanie i wyznaczanie trasy – szczególnie zwiedzając Atacamę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.